T.F.A.

Šumperská liga T.F.A.


Na počátku 90. let 20. století uvedla firma Scott na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou. Pár nadšenců ve spojení s hasiči z Kalifornie se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky kladené na nový typ dýchacího přístroje přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné činnosti hasičů s odborným monitorováním zúčastněných. Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž. Závodník v kompletním převlečníku, dýchacím aparátem a těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit. Soutěž si záhy získala takovou popularitu, že v mnohých státech USA začala fungovat národní kola, až nakonec se celá akce přenesla i za oceán do Austrálie a Evropy. Začalo vznikat více modifikací původní soutěže, která se odbývala v kompletní „plné polní" v celkovém čase cca tří minut. Z důvodu nemožnosti sladění obuvi i převlečníku, o dýchací technice nemluvě, zrodil se tzv. T.F.A. čtyřboj sestavený ze čtyř disciplín. První disciplína obnáší roztažení a poté smotání hadic, ve druhé soutěžící zápasí s kladivem, figurínou nebo jinou zátěží a překonávají 2m vysokou bariéru, dále jde o vynášení a vytahování zátěže na určitou konstrukci a závěrečná disciplína totálně umrtví soutěžící při výběhu do 10., 15. či 20. podlaží.

Soutěž v našich podmínkách je určena všem hasičům na profesionální i dobrovolné úrovni. Skládá se ze čtyř závodů, které se konají u organizátorů soutěže. Každý závod je individuálně vyhodnocován a soutěžící na základě pořadí získavají body do celkového hodnocení. Závěrečné vyhodnocení probíhá u organizátora posledního závodu. V disciplínách T.F.A. ("Toughest Firefighter Alive", volně přeloženo "Nejtvrdší hasič přežívá") se skládá z níže uvedených disciplín za použití dýchací techniky a v plné zásahové zbroji (přilba, oděv, obuv, rukavice, opasek).

Soutěžní disciplíny:

- Rozbalení hadic a proudnic včetně uložení na podložku
- Sbalení hadic a uložení do přepravky
- Posun závaží na kolejnici údery kladivem - Hamerbox
- Přeskok bariéry
- Přenesení figuríny
- Výstup po zpevněném konstrukci a vyručkování závaží
- Podlezení překážky
- Běh do cíle se závažím

Organizátory soutěže jsou:

Sbor dobrovolných hasičů Loučná n/Desnou : 18.6.2011 v 13:00 hod.
Sbor dobrovolných hasičů Loštice : 10.9.2011 v 13:00 hod.
Sbor dobrovolných hasičů Tři Dvory - Litovel : 30.7.2011 v 13:00 hod.
Sbor dobrovolných hasičů Šumperk – Temenice : 13.8.2011 v 13:00 hod.


Nahoru

 
copyright © sdhtridvory.wz.cz                                                                                                          Úvodní stránka